מיסב תפוח (קצה מוט) – (Spherical Plain Bearings SPB)

סמל חברת SKF

מיסב תפוח (קצה מוט) – (Spherical Plain Bearings SPB)

מיסבי תפוח (כולל מיסב קצה מוט – rod end bearing) הם מיסבים שבהם לטבעות הפנימיות והחיצוניות יש משטחי החלקה ספריים. מיסבי תפוח מתוכננים להעברת עומסים רדיאליים, ציריים ומשולבים, כולל עומסים פתאומיים (זעזועים) במפרקים של חלקי מכונות ובמנגנונים שבהם נדרשת התאמה לסוגי תנועה רבים: תנועה מרחבית מורכבת, תנועות המאופיינות ברעידות, נענועים, סיבובים או תנועות פשוטות במהירות נמוכה. מיסבים ספריים מסוג רדיאלי, חצי לחץ ולחץ מסופקים בהתאם למאפייני העומסים המועברים.

ניתן לחלק את כל מיסבי התפוח לשתי קבוצות, על פי שיטת הסיכה של משטחי העבודה. בקבוצה אחת יש מיסבים שבהם דרושה סיכה, ובקבוצה השנייה מיסבים בעלי שימון עצמי, הבנויים ממשטחים מחליקים העשויים מחומרים מיוחדים. המיסבים בעלי השימון העצמי משמשים במערכות שבהן דרישות העמידות גבוהות יותר, או במקרים שבהם אין אפשרות לבצע שימון בשל קשיי תחזוקה שוטפת.

מיסבים בעלי אטמי מגע להגנה מיוצרים על מנת להגן על משטחי ההחלקה מפני גורמים סביבתיים, וכדי לשמור על חומרי הסיכה בתוך המיסב.

בעת בחירת סוג מיסב התפוח המתאים לשימוש, יש להביא בחשבון מספר דרישות וגורמים שלעתים סותרים זה את זה באופן מהותי, ויש ליישב ביניהם תוך מציאת האיזון הדרוש.

דילוג לתוכן string(2) "he"