מיסב גלילים ספריים (חביתונים) מתכוונן – (Spherical Roller Bearings SRB)

סמל חברת SKF

מיסב גלילים ספריים (חביתונים) מתכוונן – (Spherical Roller Bearings SRB)

למיסבי גלילים ספריים רדיאליים יש בדרך כלל שתי שורות גלילים עם מסילה ספרית משותפת בטבעת החיצונית. ביכולתם לשאת עומס רדיאלי גבוה יותר בהשוואה לסוגי מיסבים אחרים בעלי אותן מידות, והם מסוגלים לפצות על אי-שיוור וסטיות ציר משמעותיים (עד 3°). כמו כן, ביכולתם לעמוד בעומס רדיאלי וצירי משולב, אך לא מומלץ להפעילם תחת עומס צירי כבד, מכיוון שבמקרה זה תעבוד רק שורה אחת של גלילים. מיסבי גלילים ספריים משמשים לתמיכת משאבות, מאווררים חזקים, מפוחים לשאיבת עשן, מסגרות של משורים, תמסורות, צירי מדחפים, מכונות ערגול ובתמיכה של מגוון מכונות ומנגנונים הפועלים תחת עומסים רדיאליים כבדים ואי-שיוור בלתי נמנע של התושבות.

את המיסבים ניתן לייצר עם קדחים גליליים או קוניים בטבעות הפנימיות. הקדחים הקוניים מורכבים על גבי ציר עם צוואר קוני או על מתאם בעל שרוול קוני. מיסבי גלילים ספריים מורכבים בדרך כלל על צירים ארוכים הנתונים מטבעם לסטיות או בתמיכות של תושבות מופרדות. המיסבים בעלי השרוולים הקוניים מורכבים על גבי צירים חלקים מרובי תמיכות. ככלל, מיסבים בעלי קדח קוני כמו גם מיסבים עם שרוול קוני מורכבים בתמיכות של קצוות של צירים או סרנים. קדח קוני במיסב מקל במידה משמעותית על הרכבתו ועל פירוקו.

מיסבי גלילים ספריים בגרסה אטומה (עם אטמי מגע משני הצדדים) משמשים לאחרונה לעתים קרובות יותר לעבודה תחת עומס גבוה. האטמים נוטים על פי רוב לצאת מעט החוצה בצדו של המיסב, והדבר דורש הוספת מרחב ביחידת המיסב.

הכלובים של מיסבי גלילים ספריים עשויים פלדה כבושה, פוליאמיד מחוזק בסיבי זכוכית או פליז מעובד בעיבוד שבבי.

דילוג לתוכן string(2) "he"